Czy za niewdrożenie pracowniczego ESG grożą sankcje?
ODPOWIEDZIALNOŚĆ | Brak wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju w zakresie pracowniczym, w tym brak raportowania, może się negatywnie odbić na działalności firmy. Jakie mogą być tego niekorzystne skutki?
Kwestie społeczne, w tym pracownicze, są istotnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju ESG. W szczególności należy mieć tu na uwadze chociażby polityki związane z:
- zapobieganiem dyskryminacji w miejscu pracy i zapewnieniem równych szans,
- zapewnieniem pracownikom stabilności zatrudnienia,
- równowagą między pracą a życiem prywatnym pracowników,
- ułatwieniami adaptacji pracowników w miejscu pracy,
- wyrównaniem wynagrodzeń kobiet i mężczyzn za tę samą pracę,
- wolnością zrzeszania się pracowników,
- bezpiecznymi i higienicznymi warunkami pracy.
Oczywiste jest, że kapitał ludzki stanowi kluczowe ogniwo w każdym przedsiębiorstwie i organizacji. Z tego też powodu konieczne jest wdrożenie zasad, polityk i strategii, które zapewnią odpowiednie warunki rozwoju dla pracowników – w oparciu o odpowiedzialne zarządzanie.
Pracownicze ESG odnosi się bezpośrednio do praktyk i polityk w przedsiębiorstwie, które dotyczą pracowników i są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wsparcie pracowników powinno być ważnym elementem działalności biznesowej w przedsiębiorstwie, które wdraża zasady zrównoważonego rozwoju z zakresu ESG.
Patrząc na strategię ESG z punktu widzenia pracowniczego, w głównej mierze należy się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta