Ocena praworządności. W Polsce wyraźna poprawa
Po raz pierwszy w historii unijnych raportów o praworządności Polska nie jest na cenzurowanym. Bruksela wytyka łamanie praworządności Węgrom i deklaruje: to nie są podwójne standardy.
Komisja Europejska opublikowała w środę doroczny raport o stanie praworządności w UE, czyli szczegółową analizę sytuacji w 27 państwach członkowskich. Zrobiła to po raz piąty, ale po raz pierwszy Polska nie jest w nim wytykana palcami.
To potwierdzenie wcześniejszych decyzji KE o uwolnieniu środków z KPO i z polityki spójności, co było spowodowane zobowiązaniem się rządu do przywrócenia praworządności. A także decyzji o zakończeniu wobec Polski procedury z artykułu 7 unijnych traktatów.
Rząd, a konkretnie minister sprawiedliwości, wiele już zrobił, ale opór ze strony prezydenta oznacza, że rząd nie może zmienić niektórych przepisów czy rozwiązań instytucjonalnych krytykowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta