Rektor musi mieć konkurencję
Ministerstwo Nauki chce odwołać ze stanowiska rektora Uniwersytetu KEN w Krakowie i zmienić przepisy tak, by starający się o objęcie funkcji kierowniczych musieli mieć kontrkandydatów. Potrzebę reformy widzą też eksperci.
Resort nauki wszczął procedurę odwołania prof. Piotra Borka ze stanowiska rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UKEN) po rozpoczęciu przez niego drugiej kadencji z powodu – jak tłumaczy – łamania prawa.
Sam zainteresowany – przy poparciu kolegium rektorskiego – jednoznacznie odpiera zarzuty wobec siebie. Innego zdania jest skonfliktowany z nim związek zawodowy „Inicjatywa Pracownicza”, według którego do dzisiaj zapadło osiem prawomocnych wyroków sądowych za bezprawne zwalniania pracowników (samych zwolnień – według jej informacji – było ponad 100, a sprawy wciąż się toczą).
Zarzuty wobec rektora są poważne
Zarzuty wobec rektora – jak w ubiegłotygodniowej rozmowie z „Radiem Kraków” ocenił wiceminister Maciej Gdula – są poważne. Zostały one uwzględnione we wniosku przesłanym do Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (ich opinia jest niezbędna przy „ministerialnym” trybie odwołania).
Szef resortu zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta