Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy sygnaliści, zagraniczne podmioty

11 września 2024 | Prawo co dnia | Eliza Maniewska Agnieszka Lisiecka

Międzynarodowy charakter grupy kapitałowej nie wyłącza przyjęcia wspólnych procedur zgłoszeń wewnętrznych.

W naszej opinii brak jest podstaw prawnych do przyjęcia, że międzynarodowa grupa kapitałowa tylko z tego powodu, że jest grupą międzynarodową, nie może przyjąć wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych. Wykładnia taka jest contra legem, sprzeciwia się celowi samej dyrektywy, a ponadto przeczy obiektywnej zasadności tego rodzaju rozwiązań.

Ustawę o ochronie sygnalistów (dalej: ustawa) stosuje się do polskich podmiotów. Jednak żaden przepis nie zabrania, aby w ramach realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa polski podmiot był pozbawiony możliwości pozostawania w związkach proceduralnych z podmiotem zagranicznym tak dalece, jak spełnione są wymogi wynikające z przepisów prawa. Bezsporne przy tym jest, że ustawa nie zakazuje uwspólniania procedur w grupach kapitałowych, a wręcz przeciwnie, literalnie na to uwspólnienie w grupach kapitałowych dozwala.

Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 8 ustawy podmioty prywatne należące do grupy kapitałowej w rozumieniu art. 4 pkt 14 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2024 r. poz. 594; dalej: u.o.k.k.) mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych, pod warunkiem zapewnienia zgodności wykonywanych czynności z ustawą. W myśl art. 4 pkt 14 u.o.k.k. grupa kapitałowa została natomiast zdefiniowana jako wszyscy przedsiębiorcy kontrolowani bezpośrednio lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12973

Wydanie: 12973

Spis treści
Zamów abonament