Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidacja wielkotowarowych gospodarstw dzierżawców – w imię zasad?

11 września 2024 | Ekonomia i rynek | Andrzej Kołodziej Józef Pyrgies

W sierpniu br. portal rolniczy Farmer.pl powrócił do komentowania skutków ustawy „wyłączeniowej” z 2011 roku. Jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów dotyczących polskiego rolnictwa, jakie parlament uchwalił po 1989 r.

Ustawa przesądziła o losie wielkotowarowych gospodarstw utworzonych na dzierżawionych gruntach państwowych. Stanowiła ona o wyłączeniach 30 proc. gruntów rolnych z zawartych na czas oznaczony umów dzierżawy w celu ich przeznaczenia na powiększanie gospodarstw rodzinnych.

Wyłączenia były dobrowolne tylko z pozoru. Grunty do wyłączenia wskazywała Agencja Nieruchomości Rolnych, a brak zgody na wyłączenia w świetle tej regulacji skutkował utratą prawa do przedłużenia umowy dzierżawy, co w konsekwencji prowadziło do fizycznej likwidacji gospodarstwa i zwolnienia zatrudnionych w nim pracowników, nie z przyczyn ekonomicznych, ale doktrynalnych.

W momencie wejścia tych przepisów w życie udzielenie zgody na wyłączenie z dzierżawy 30 proc. areału stwarzało możliwość nabycia gruntów lub perspektywę stabilności i trwałości gospodarowania na pozostałej powierzchni.

Jak się wkrótce potem okazało – perspektywa ta stanowiła jedynie iluzję. Komentując na łamach Farmer.pl okoliczności przyjęcia tych przepisów i ich obecne konsekwencje, dziennikarze przedstawili stanowiska nie tylko dzierżawców i organizacji reprezentujących rolników indywidualnych, lecz także wypowiedzi ministrów rolnictwa – byłego (Marka Sawickiego) i obecnego (Czesława Siekierskiego).

Warto poprzedzić ich omówienie krótką prezentacją zdarzeń poprzedzających przyjęcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12973

Wydanie: 12973

Spis treści
Zamów abonament