Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie są tego konsekwencje?
List intencyjny nie jest uregulowany w przepisach prawa. Strony mają więc swobodę w ukształtowaniu jego treści oraz mogą zdecydować w jakiej formie zostanie zawarty. Kiedy warto rozważyć zawarcie listu intencyjnego?
List intencyjny jest jednym z pierwszych dokumentów zawieranych przy podjęciu współpracy pomiędzy stronami i przed podpisaniem przez nie umowy definitywnej. Strony podpisują go najczęściej w trakcie trwania negocjacji. Mimo tego, że list intencyjny nie wywołuje wiążących skutków prawnych, a stanowi deklarację niewywołującą ww. skutków prawnych to podmioty bardzo często zawierają tego rodzaju dokument przy podejmowaniu działań gospodarczych lub handlowych.
1. Czym jest list intencyjny i jakie są konsekwencje jego zawarcia?
List intencyjny jest zawierany w celu przedstawienia przez strony swoich zamiarów w zakresie ustalonych działań, które będą przez nie realizowane. List intencyjny jest swego rodzaju obietnicą w zakresie wynikającym z jego treści.
List intencyjny nie jest wprost uregulowany w przepisach prawa i jest zawierany, co do zasady przed zawarciem definitywnej umowy (np. przed zawarciem umowy o współpracy, czy umowy o pracę). Zawarcie definitywnej umowy poprzedzone jest, co do zasady procesem negocjacyjnym, a sam list intencyjny zawierany jest na określonym etapie negocjacji i stanowi przygotowanie do zawarcia właściwej umowy. Poprzez podpisanie listu intencyjnego, jego strony wyrażają wolę, aby w przyszłości zawrzeć określoną umowę. Co więcej, list intencyjny pozwala na uporządkowanie dotychczasowych ustaleń stron, które zostały poczynione przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta