Odpowiedzialność menadżera – opinia biegłego w postępowaniu sądowym
Wierzyciele coraz częściej decydują się na dochodzenie niespłaconych należności wykorzystując do tego różne mechanizmy prawne. Bez względu na to, czy sprawa ma charakter prawnocywilny czy też prawnokarny, sądy lub organy posiłkują się dowodem z opinii biegłego, który następnie jest podstawą rozstrzygnięcia.
Materia spraw związanych ze szkodą powstałą na tle niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie wskazanym przez ustawodawcę (art. 21 prawa upadłościowego) przeplata w sobie zarówno wątki prawne jak i ekonomiczne. Te ostatnie, w szczególności jeśli chodzi o identyfikację i analizę danych finansowych, wymagają wiadomości specjalnych. W związku z tym, w takich wypadkach zachodzi konieczność powołania przez sąd biegłego sądowego, którego zadaniem jest przeanalizowanie zgromadzonego materiału dowodowego i sporządzenie na jego podstawie opinii. Ta sama sytuacja wstępuje w każdym przypadku, gdzie chodzi nie o odpowiedzialność stricte majątkową, ale karną, w której ustalenie uchybienia obowiązkom upadłościowym stanowi jedno ze znamion czynu zabronionego lub jest ściśle związane z okolicznościami sprawy. O ile w cywilnym postępowaniu sądowym dowód z opinii biegłego nie jest zawsze niezbędny - okoliczność stanu niewypłacalności i jego konsekwencje sąd może ustalić wykorzystując własną wiedzę, doświadczenie i umiejętności (np. czytanie bilansu, znajomość zasad rachunkowości) – to w sprawach karnych biegli sądowi są powoływani co do zasady.
Teza dowodowa
Abstrahując od tego, czy opinia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta