Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska nauka na globalnej scenie

20 września 2024 | Nauka
Kongres zgromadził przedstawicieli świata nauki, polityki oraz instytucji badawczych
autor zdjęcia: AleksanderAs.pl
źródło: Rzeczpospolita
Kongres zgromadził przedstawicieli świata nauki, polityki oraz instytucji badawczych

Wsparcie mobilności naukowców, potrzeba lepszej współpracy między nauką a gospodarką, finansowanie badań, polityka migracyjna, a także komercjalizacja wyników naukowych – to główne tematy, które omawiano na kongresie.

Stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni na rynkach europejskich i światowych, ale to wciąż za mało. Potrzeby są większe zarówno w zakresie współpracy międzynarodowej, jak i badań naukowych. Nie ulega wątpliwości, że dydaktyka i badania naukowe muszą się uzupełniać, a współpraca z biznesem może rozwiązać wiele problemów w przyszłości – mówił prof. Alojzy Nowak, otwierając II Kongres Umiędzynarodowienia Nauki, który odbył się 11 i 12 września w Warszawie.

Kongres zorganizowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz Narodowe Centrum Nauki. Wydarzenie pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka, współfinansowane z Funduszy Europejskich, zgromadziło przedstawicieli świata nauki, polityki oraz instytucji badawczych, którzy dyskutowali nad strategią umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego oraz nad wyzwaniami związanymi z globalną współpracą akademicką.

Poprawić jakość badań

Prof. Nowak, inaugurując kongres, podkreślił znaczenie umiędzynarodowienia w dzisiejszej nauce. Zwrócił uwagę, że mimo postępów w tej dziedzinie polskie uczelnie nadal muszą dążyć do większej rozpoznawalności na arenie międzynarodowej. Poruszył również kwestię finansowania nauki oraz współpracy z zagranicznymi partnerami, wskazując na przykład Uniwersytetu Stanforda, który posiada donację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12981

Wydanie: 12981

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament