Nic się nie powinno zmarnować
Sektor budowlany ma pod wieloma względami krytyczne znaczenie dla sukcesu gospodarki cyrkularnej. Lada chwila branżę czekają więc wielkie zmiany.
„Odpady budowlane i rozbiórkowe to jedne z największych objętościowo i wagowo odpadów wytwarzanych przez człowieka” – podkreślają autorzy opublikowanego wiosną br. raportu „Odzysk materiałów budowlanych – możliwości i wyzwania”. „Odpowiadają one za około 25–30 proc. wszystkich odpadów wytwarzanych w UE i składają się z wielu różnych materiałów, w tym betonu, szkła, cegieł, gipsu, drewna, metali, tworzyw sztucznych, płyt, wełny mineralnej, piasku i wielu innych. Zdecydowana większość z nich może być poddana recyklingowi i ponownie wykorzystana” – kwitują eksperci firm Saint Gobain oraz INNOWO.
Jak dodają, tylko w Polsce w ramach sektora budowlanego zużywa się rocznie 228,6 mln ton materiałów, co miałoby odpowiadać za 37 proc. całkowitego śladu materiałowego kraju. Ze sporą dozą pewności można zakładać, że takich odpadów będzie w Polsce szybko przybywać: od dobrych kilku lat trwa – mniej lub bardziej dynamiczny – boom w budownictwie tak mieszkaniowym, jak i na potrzeby biznesu. Dodatkowo, od czasu pandemii – kiedy to Polacy zaczęli nadganiać zaległe remonty – chętnie przebudowujemy, modernizujemy, upiększamy.
Ubocznym skutkiem tych działań jest, nomen omen, niemały chaos w sferze segregowania, usuwania i ponownego wykorzystywania wyrzucanych materiałów budowlanych. Choć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta