Historia analizy języka naturalnego, część I
W 1966 r. członkowie Automatic Language Processing Advisory Committee w raporcie przygotowanym na zlecenie rządu USA sceptycznie ocenili dokonania naukowców pracujących w obszarze analizy języka naturalnego, w szczególności zmierzających do budowy programów automatycznego tłumaczenia, co spowodowało, że finansowanie tych badań zostało bardzo ograniczone.
Jednym z obszarów obecnie silnie eksploatowanych w informatyce jest analiza języka naturalnego. Dziedzina ta rozwijana pod nazwą NLP (Natural Language Processing) umożliwia uzyskiwanie natychmiastowych tłumaczeń tekstów napisanych (lub mówionych) w jednym języku na teksty udostępniane w innym języku. Dzięki rozwojowi tych technik uzyskaliśmy narzędzia do sprawnego wyszukiwania potrzebnych informacji, możliwości automatycznego tworzenia streszczeń i systemy komputerowe przeznaczone do swobodnej komunikacji z człowiekiem (na przykład Chat GPT). Poznajmy jednak drogę, która nas do tego zaprowadziła.
Arabski filozof z IX wieku
Pierwszeństwo w badaniach języka naturalnego przyznać trzeba arabskiemu filozofowi, którego pełne nazwisko brzmiało Jusuf Jakub ibn Ishak al-Kindi. Dla uproszczenia we współczesnych pracach historyków używa się skróconego miana owego uczonego, nazywanego po prostu Al-Kindi. Był on jednym z pierwszych uczonych arabskich, którzy podjęli trud przejęcia spuścizny starożytnych myślicieli greckich (zwłaszcza Arystotelesa) i rozwinięcia ich w oparciu o nowe badania naukowe. Jego twórczość była bardzo urozmaicona. Podobno napisał łącznie ponad 200 dzieł naukowych, z których zachowało się do dziś 23. Z omówień innych autorów wynika, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta