Zakaz handlu w niedzielę i święta. Kogo obowiązuje i co grozi za jego łamanie?
Od ograniczenia handlu w niedziele i święta obowiązuje wiele wyłączeń. Kogo one dotyczą? Jak rozumieć przeważający rodzaj działalności? Co grozi za omijanie zakazu?
Do przedsiębiorców wykonujących zarobkową działalność handlową, tj. działalność polegającą na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne, ma zastosowanie ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 449). Przez przedsiębiorcę na gruncie ustawy o zakazie handlu w niedzielę należy rozumieć – zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców z 6 marca 2018 r. (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 236):
∑ osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonującą działalność gospodarczą (to znaczy zorganizowaną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły – art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców),
∑ wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Od zakazu handlu obowiązuje jednak szereg wyłączeń. Kto może z nich skorzystać, a kto ryzykuje, próbując „podpiąć się” pod jedno z tych wyłączeń?
∑ Czy ustawa o ograniczeniu handlu dotyczy także ajentów i franczyzobiorców?
Zarówno franczyzobiorca, jak i ajent, jeśli są jednocześnie przedsiębiorcami, podlegają przepisom ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.
Umowa ajencyjna nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta