Producenci paliw wciąż gorączkowo wydobywają
Choć żaden z naftowych gigantów nie został jeszcze zobowiązany wyrokiem sądu do zapłaty odszkodowania za szkody klimatyczne, to co roku do sądów na całym świecie trafiają kolejne pozwy. Jedynie w zeszłym roku złożono ich 14.
W 2021 r. Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzegała, że utrzymanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C w stosunku do poziomów przedindustrialnych wymaga rezygnacji z nowych projektów naftowych i gazowych. Nie zmieniło to jednak planów biznesowych największych graczy w branży paliw kopalnych.
Jak wynika z raportu opublikowanego w marcu przez think tank Carbon Tracker, naftowi giganci nie dbają o to, aby ich plany biznesowe były spójne z założeniami porozumienia paryskiego. Choć publicznie zapewniają o tym, że chcą być częścią transformacji energetycznej, to w OZE inwestują niewielki ułamek środków, zdecydowaną większość pompując w paliwa kopalne. W ubiegłym roku, okrzykniętym najgorętszym w historii, emisje CO2 z paliw kopalnych wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Tymczasem konsekwencje pogłębiającego się kryzysu klimatycznego stają się coraz bardziej dotkliwe i kolejne osoby oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta