Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Odpis, terminy, odpowiedzialność

19 września 2024 | Kadry i Płace | Kinga Jezierska-Brant

Zbliża się data, do której należy przekazać drugą ratę odpisów na zfśs. Czy za niedochowanie terminu firmie grożą jakieś konsekwencje? Czy wysokość odpisów może być niższa niż ustawowa?

30 września upływa termin na przekazanie na konto bankowe zfśs tzw. drugiej raty odpisu podstawowego na fundusz. Czym jest odpis? Jak prawidłowo go wyliczyć? Jakie są konsekwencje nieprzekazania odpisu w terminie? Czy można zmienić wysokość odpisu w stosunku do ustawowej? A co z mniejszymi pracodawcami, którzy tworzą fundusz dobrowolnie?

∑ Czym jest odpis na zfśs?

Odpis to podstawowa i obowiązkowa forma finansowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jest to po prostu wpłata, której corocznie każda firma tworząca fundusz musi dokonać na konto bankowe, na którym gromadzi środki zfśs.

∑ Jak obliczać wysokość odpisu podstawowego w danym roku kalendarzowym?

Wysokość odpisu regulują przepisy. Na jednego pracownika wynosi on 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. W stosunku do niektórych kategorii pracowników wysokość odpisu jest inna – wyższa lub niższa. Na pracowników młodocianych odpis wynosi 5 – 7 proc. przeciętnego wynagrodzenia w zależności od roku nauki, a na pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W pewnych sytuacjach firma może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12980

Wydanie: 12980

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament