Co grozi za przywłaszczenie mienia pracodawcy?
Gdy pracownik umyślnie wyrządza szkodę pracodawcy, musi pokryć tę stratę w pełnej wysokości, ale też spłacić utracone przez firmę zyski. A to tylko część konsekwencji, które może ponieść.
Przywłaszczenie sobie przez pracownika mienia pracodawcy może nastąpić tylko z jego winy umyślnej. Ma to istotne znaczenie, gdy chodzi o zakres odpowiedzialności pracownika.
Kodeks pracy określający zasady odpowiedzialności materialnej pracowników nie definiuje pojęcia winy umyślnej ani winy nieumyślnej. W praktyce istotne znaczenie ma tu stanowisko wypracowane w orzecznictwie sądowym.
Wina umyślna
Przyjmuje się w nim, że umyślność wyrządzenia szkody przez pracownika zachodzi, gdy chce on wyrządzić szkodę, ewentualnie gdy przewiduje możliwość jej powstania i godzi się na to. Przy czym ciężar dowodu, iż szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy dochodzącym zapłaty odszkodowania. Obciąża go też obowiązek udowodnienia wysokości powstałej szkody. Tak stwierdził Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 11 września 2012 r. (III APa 20/12) podkreślając, że w razie dochodzenia od pracownika odszkodowania na zasadach przewidzianych w art. 114 k.p. w zw. z art. 122 k.p. to na pracodawcy spoczywa ciężar łącznego udowodnienia szkody i jej wysokości, winy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta