Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnaliści. Co należy robić z anonimowymi zgłoszeniami naruszeń prawa?

19 września 2024 | Kadry i Płace | Iwona Jaroszewska-Ignatowska Małgorzata Perchel-Ducka

Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe? Co, jeśli w procedurze nie zostanie wyłączone rozpatrywanie zgłoszeń anonimowych? Jak zapewnić anonimowość zgłoszeń?

Przed wdrożeniem przepisów o ochronie sygnalistów firmy mają wiele zadań. Muszą m.in. podjąć decyzję, czy będą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe. Niektóre firmy mają taki obowiązek. Nowe przepisy nie zmienią ich sytuacji. Zdecydowana większość podmiotów może jednak nie przyjmować anonimowych informacji.

W praktyce zagwarantowanie anonimowości osobie zgłaszającej jest wyzwaniem i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to warto, aby firmy, które nie mają obowiązku rozpatrywania zgłoszeń anonimowych, rozważyły taką opcję. Sygnaliści mogą bać się działań odwetowych i dlatego zgłoszenia anonimowe mogą być dla nich jedyną formą, z jakiej skorzystają, by przekazać firmie informację. Jeśli nie będą mogli zgłosić informacji anonimowo, jest większe prawdopodobieństwo, że dokonają zgłoszenia zewnętrznego, a to nie leży w interesie żadnej firmy.

∑ Czy ustawa o ochronie sygnalistów wprowadza obowiązek rozpatrywania zgłoszeń anonimowych?

Nie. W ustawie o ochronie sygnalistów nie przewidziano takiego obowiązku.

∑ Kto będzie decydował o tym, czy zgłoszenia anonimowe będą rozpatrywane?

Zdecydują o tym firmy. W ustawie o ochronie sygnalistów przyjęto, że firmy, Rzecznik Praw Obywatelskich i organy mogą przyjmować zgłoszenia dokonane anonimowo. To znaczy, że nie muszą tego robić. To od ich uznania będzie zależał los zgłoszeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12980

Wydanie: 12980

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament