Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy sąd przekwalifikuje zlecenie w etat?

19 września 2024 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Zarówno zleceniobiorca, jak i inspektor pracy mogą wnieść do sądu pracy pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak w takiej sytuacji może się bronić zleceniodawca?

W praktyce zdarza się, że osoba, która dotąd podpisywała umowy zlecenia, uznaje, że jednak chce być zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Łączącą strony umowę cywilnoprawną może również podważyć inspektor pracy. Czy zleceniodawca jest na straconej pozycji?

Uprawnienia inspektora

Obecnie inspektor pracy nie jest uprawniony do wydania decyzji administracyjnej ustalającej stosunek pracy, choć w przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia o rozważaniach wyposażenia go w taki instrument.

Aktualnie jedynym działaniem, jakie może podjąć inspektor pracy w sytuacji podejrzeń, że umowa cywilnoprawna łącząca pracownika i firmę jest w rzeczywistości umową o pracę, jest wniesienie pozwu. Jedynym zaś rodzajem roszczenia, jakie może sformułować inspektor w pozwie, jest właśnie ustalenie istnienia stosunku pracy. Inspektor pracy może zainicjować tego typu postępowanie nawet bez zgody i wiedzy pracownika. Taka zgoda jest natomiast wymagana, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12980

Wydanie: 12980

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament