Prawa człowieka – o czym milczy biznes?
Dyrektywa CSRD I Ryzyka naruszeń o podłożu ekonomicznym
Wymagania z zakresu dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, tzw. dyrektywa CSRD, wywołują poruszenie wśród podmiotów mierzących się z nowym obowiązkiem raportowania. Zróżnicowane podejścia przedsiębiorstw do zakresu i jakości informacji, PR-owe zabiegi w celu budowania tzw. przejrzystości i wiarygodności za pomocą treści sprawozdawczej zaburzały analitykom ocenę rzeczywistego wpływu danego podmiotu na poszanowanie praw człowieka, stanowiąc asumpt do zmian regulacyjnych. Kluczowa w regulacjach odnoszących się do ujawnień w zakresie poszanowania praw człowieka jest rewizja i/lub zmiana modelu biznesowego oraz dostosowanie procesów biznesowych i procedur do wymagań stawianych przez te regulacje. Głównym pytaniem raportujących podmiotów nie powinno być: czy jesteśmy gotowi na nowy obowiązek sprawozdawczy, lecz czy nasz model biznesowy odpowiada wymogom standardów europejskich i potrafimy to zakomunikować?
Ważny element: ujawnienia
Działania sprawozdawcze mogą wspierać procesy samooceny organizacji, ale nie mogą stanowić celu samego w sobie. Nie oznacza to, że działania komunikacyjne nie są istotne. Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka (Wytyczne ONZ) wskazują na aspekt ujawnień jako ważny element procedur organizacyjnych: „Aby zdać sobie sprawę z tego, jak podejmuje problem negatywnego wpływu na prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta