Odpady potrzebują sprawnego systemu
Skala produkcji odpadów rośnie. Uczestnicy rynku wskazują, że dla ich zagospodarowania niezbędna jest spójna wizja, która przełoży się na efektywny system.
Przez zaledwie ostatnie 20 lat polska gospodarka powiększyła się dwukrotnie. Na ten sukces ekonomiczny składają się dwa elementy. Pierwszym jest skala wzrostu: patrząc statystycznie, ta sama, a nawet mniejsza, liczba Polaków produkuje bądź konsumuje dwukrotność towarów wprowadzanych na rynek. Drugim jest dynamika zmian: 20 lat to raptem pięć kadencji samorządowych, maksymalnie pięć Wieloletnich Programów Inwestycyjnych, pięć Wieloletnich Prognoz Finansowych, a w niektórych samorządach znacznie mniej.
Ten sukces rodzi jednak wyzwania. Rosnąca zamożność społeczeństwa i związany z tym wzrost konsumpcji sprawiają, że szybko zwiększa się też ilość odpadów, które wytwarzamy jako społeczeństwo. Powstaje pytanie, jak je zagospodarować. Wdrożenie efektywnego systemu gospodarki odpadami wymaga głębokiej zmiany podejścia do tego obszaru. Zdaniem podmiotów działających na rynku pojedyncze reformy powinna zastąpić całościowa wizja realizowana na przestrzeni lat.
Brak planu kosztuje
Zdaniem Kamila Majerczaka, CEO PreZero w Polsce, obecne wysokie koszty ponoszone przez mieszkańców wynikają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta