XBRL dla ESG
ROZMOWA I Elektroniczny format raportu
Dotychczas z elektronicznym formatem sprawozdań zawierającym oznakowania XBRL mieli kontakt nieliczni użytkownicy, czyli emitenci objęci raportowaniem ESEF oraz odbiorcy tych sprawozdań: inwestorzy czy analitycy. Elektroniczny format sprawozdania, tzw. ESEF w formacie InlineXBRL, zawierający kodowania z taksonomii, ma na celu to, by dane były łatwo dostępne, jednoznaczne i czytelne. Dla osób, które dopiero wchodzą w tematykę ESG i w nowe wymogi raportowania, być może najważniejszy przekaz jest taki, że jeżeli mój podmiot ma obowiązek sporządzać sprawozdanie z działalności, w którym będzie oświadczenie na temat zrównoważonego rozwoju, to powinienem zainteresować się tym, czym jest digitalizowanie raportu, jak uzyskać taki raport i czym jest taksonomia XBRL dedykowana ESG – mówi Maria Biela, biegły rewident, Dział Wdrożeń Consolia ESG.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest taksonomia XBRL
Dotychczas mówiło się, że XBRL, czyli Extensible Business Reporting Language, jest standardem zbierającym reguły kodowania informacji finansowych, dzięki którym sprawozdania z formatu czytelnego dla człowieka „human-readable” konwertowane są do formatu czytelnego dla maszyn „machine-readable” i możliwe są do odczytania w każdej przeglądarce. Dane uzyskują specyficzne kodowanie, dzięki któremu możliwa jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta