Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnaliści. Czy ochrona przysługuje, gdy zgłoszenie zostało dokonane w złej wierze?

26 września 2024 | Kadry i Płace | Iwona Jaroszewska-Ignatowska Małgorzata Perchel-Ducka

Co oznacza, że sygnalista ma „uzasadnione podejrzenie”, że zgłasza lub ujawnia prawdziwą informację o naruszeniach prawa? Kiedy nie korzysta z ochrony, nawet jeśli dokona zgłoszenia lub ujawnienia? Do kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Czy sygnalista może zostać pozbawiony wolności, jeśli dokona zgłoszenia w złej wierze?

Firmy obawiają się, że na skutek wprowadzenia ustawy o ochronie sygnalistów zostaną zalane zgłoszeniami nieprawdziwymi lub bagatelnymi. Obawa ta wynika z faktu, że sygnalistom przysługuje ochrona przed działaniami odwetowymi, m.in. przed zakończeniem z nimi współpracy lub niewytypowaniem ich do awansu. Czy obawy pracodawców, że sygnaliści będą instrumentalnie wykorzystywać możliwość dokonywania zgłoszeń, aby się zabezpieczyć, są słuszne?

∑ Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona przed działaniami odwetowymi?

Już od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego. Nie ma zatem znaczenia, kiedy firma odebrała zgłoszenie, kiedy zostało uruchomione postępowanie wyjaśniające ani też kiedy zakończono postępowanie wyjaśniające i ustalono, czy naruszenie przepisów prawa rzeczywiście miało miejsce.

∑ A do kiedy sygnalista jest chroniony przed działaniami odwetowymi?

Tak długo, jak te działania odwetowe mogą go spotkać. Ochrona przed działaniami odwetowymi nie jest w żaden sposób ograniczona w czasie. Zależy ona tylko od potencjalnych negatywnych konsekwencji, które sygnalista może ponieść w związku z dokonaniem zgłoszenia.

∑ Czy ochrona przed działaniami odwetowymi zależy od spełnienia przez sygnalistę jakiegoś warunku?

Tak. Sygnalista dokonując zgłoszenia musi mieć uzasadnione podstawy, aby sądzić, że informacja,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12986

Wydanie: 12986

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament