Powódź: obowiązki pracodawców
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej wpływa także na obowiązki pracodawców objętych zakresem terytorialnym rozporządzenia o wprowadzeniu tego stanu nadzwyczajnego.
Od 16 września 2024 r. pierwszy raz od wejścia w życie (2002 r.) ustawy o stanie klęski żywiołowej (dalej: ustawa) będzie ona stosowana w praktyce na części terytorium Polski. Rada Ministrów rozporządzeniem wprowadziła stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego na maksymalny czas, tj. na 30 dni. Stan ten będzie więc obowiązywać do 16 października 2024 r. (środa) włącznie, chyba że za zgodą Sejmu zostanie wydłużony. Jednocześnie z uwagi na dynamiczną sytuację na terenach objętych rozporządzeniem jego zakres terytorialny został 17 września 2024 r. rozszerzony na kolejne powiaty.
Ustawowe ograniczenia
Przesłankami wprowadzenia stanu klęski żywiołowej jest konieczność zapobieżenia m.in. skutkom katastrof naturalnych noszących znamiona klęski żywiołowej i w celu usunięcia tych skutków. Ustawa określa katalog dopuszczalnych ograniczeń wolności i praw, które mogą zostać wprowadzone w stosunku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta