Potrzebne jest wzmocnienie funkcji prokuratora krajowego
Rzekomo niezależnego prokuratora generalnego miałby wybierać Sejm zwykłą większością głosów – mówi Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego.
Panie prokuratorze, na początek pytanie w nieco innej, aktualnej kwestii. Kto jest dziś prokuratorem krajowym?
Prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski.
A co pan myśli o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości (MS) i prokuratora generalnego (PG)?
Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego stanowi rozwiązanie, które przynajmniej z perspektywy teoretycznej oczywiście jest możliwe. Nie można jednak zapominać, że samo ono nie zagwarantuje niezbędnej niezależności prokuratury od czynnika politycznego. Proponowane zmiany cechują się jednak fasadowością oraz pozornością rozdzielenia funkcji MS i PG. Wątpliwości budzi wprowadzenie swoistego novum, że PG prowadzi prace analityczne dotyczące organizacji i funkcjonowania prokuratury, i w tym zakresie współdziała w szczególności z MS. Świadczy to iluzoryczności rozdziału tych funkcji i swoistego powiązania pomiędzy rzekomo niezależnym PG i „politycznym” MS. Aby tej fasadowości uniknąć i określić te kwestie jednoznacznie systemowo, jestem za przekazaniem prokuratorowi krajowemu (PK) większość kompetencji PG. Ten ostatni, będąc zarazem ministrem, oceniałby działania PK w aspekcie dbałości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta