Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kupuj tyle, ile potrzebujesz. Świat i tak już jest zasypany śmieciami

26 września 2024 | ESG w biznesie | rp.pl

|Postępujące zmiany klimatu wymagają od konsumentów i firm świadomego i racjonalnego korzystania z dostępnych dóbr, tak aby minimalizować ich szkodliwy wpływ na środowisko. To są zasady zrównoważonej konsumpcji, bo bez niej świat będzie stale zalewany niepotrzebnymi nikomu śmieciami. I w końcu w nich utonie.

Należy pamiętać, że nawyki konsumentów zależą w dużej mierze od decyzji producentów, np. to oni muszą wyprodukować trwalsze i mniej szkodzące środowisku opakowania. To oznacza, że rozumienie zjawiska zrównoważonej konsumpcji potrzebne jest nie tylko samym nabywcom, ale też producentom i dystrybutorom, gdyż umożliwia wypracowanie nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań w obszarze wytwarzania (np. racjonalizacja stosowania nawozów sztucznych), dystrybucji (np. kreowanie krótkich łańcuchów dostaw) i konsumpcji – mówią eksperci zajmujący się tym tematem.

Tony zmarnowanej żywności. Większość przez gospodarstwa domowe

Trzeba bić na alarm! W Polsce marnujemy około 4,8–5 mln ton żywności rocznie. Największymi marnotrawcami są konsumenci, którzy odpowiadają za około 60 proc. całego zmarnowanego jedzenia. Oznacza to, że każdy Polak wyrzuca rocznie około 126 kg artykułów spożywczych.

A problem marnowania żywności jest gigantyczny. I to na całym niemal świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) podaje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi 1/3 produkcji żywności na Ziemi.

W Europie średnio marnuje się 179 kg żywności na osobę, a w krajach afrykańskich zaledwie 10 kg na osobę. W związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12986

Wydanie: 12986

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament