Zrównoważone podejście do klimatu
Obowiązki ESG I Korzyści dla firm
W ostatnich latach koncepcja zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli ESG (Environmental, Social, Governance), zyskała ogromne znaczenie. Zasady ESG przestają być już tylko dobrą praktyką rynkową, a stają się obowiązkiem prawnym, szczególnie w kontekście regulacji unijnych. Wśród nich najważniejsze miejsce zajmuje dyrektywa CSRD, która weszła w życie na początku tego roku.
Unia Europejska dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive – 2022/2464/EU) wprowadziła regulacje wymuszające na dużych przedsiębiorstwach raportowanie niefinansowe w obszarze zrównoważonego rozwoju. Wymagania obejmują ujawnianie informacji na temat modeli biznesowych, strategii, łańcuchów dostaw, zarządzania ryzykiem, wskaźników kluczowych efektów działalności oraz polityk dotyczących kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. Dyrektywa obejmuje duże przedsiębiorstwa oraz notowane na giełdzie małe i średnie przedsiębiorstwa w UE spełniające określone kryteria finansowe i zatrudnienia, a także grupy kapitałowe spoza UE z istotnymi obrotami lub rejestracją w Unii Europejskiej. Wprowadzane regulacje mogą (i powinny) być postrzegane przez firmy, które przykładają wagę do kwestii środowiskowych nie tylko w kategoriach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta