Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatne akademiki rosną w całej Polsce, ale wciąż jest ich za mało

26 września 2024 | Ekonomia i rynek | Aneta Gawrońska
Nowoczesne akademiki cieszą się dużym zainteresowaniem. Im bliżej centrum czy uczelni, tym stawki najmu pokoi wyższe
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Nowoczesne akademiki cieszą się dużym zainteresowaniem. Im bliżej centrum czy uczelni, tym stawki najmu pokoi wyższe
źródło: Rzeczpospolita

Rynek prywatnych akademików w Polsce jest niewielki, zdominowany przez kilku dużych inwestorów. Systematycznie meldują się na nim jednak nowi gracze, ponieważ potrzeby są ogromne.

W Polsce jest ponad 1,2 mln studentów (105 tys. to studenci zagraniczni) uczących się na 359 uczelniach. Jak szacuje firma doradcza CBRE, na miejsce w uczelnianym akademiku może liczyć mniej niż 10 proc. studentów. – Uwzględniając prywatne akademiki, wskaźnik zbliży się do 11 proc. – szacuje Agnieszka Mikulska, ekspertka CBRE.

Przybędzie niemal 2,3 tys. łóżek

Na szerokie wody wypływają prywatne domy studenckie. Firma doradcza Savills podaje, że w Polsce działają obecnie 32 prywatne akademiki, które oferują niemal 13 tys. miejsc. Najwięcej – ponad 3,5 tys. – w Krakowie. Łódź i Wrocław mają ich po niemal 2,1 tys. – Warszawa jest dopiero czwartym rynkiem z 1,5 tys. łóżek w prywatnych akademikach – wskazuje Jacek Kałużny, dyrektor w firmie Savills.

Z danych Savills wynika, że w budowie – na różnym etapie zaawansowania – jest sześć prywatnych obiektów. – Liczba łóżek zwiększy się o niemal 2,3 tys. Większość akademików zostanie oddana w 2025 r., jeden – w 2026 r. – mówi dyr. Kałużny. Najwięcej nowych miejsc dla studentów zaoferują akademiki w Gdańsku i Warszawie, odpowiednio 850 i 764.

Jacek Kałużny wskazuje, że 24 prywatne akademiki należą do dziesięciu największych inwestorów instytucjonalnych. – Niektórzy, jak Griffin,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12986

Wydanie: 12986

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament