Zmiana w planie zagospodarowania. Kiedy wymagana opłata planistyczna?
Na skutek uchwalenia planu ogólnego wartość nieruchomości może wzrosnąć. Wówczas gmina ustala opłatę planistyczną. W jaki sposób ustalana jest wysokość tej opłaty? Kto i w jakich przypadkach będzie zobowiązany do jej uiszczenia?
Obok lokalizacji, wielkości oraz kształtu, na wartość nieruchomości wpływa przede wszystkim możliwość jej zabudowy i przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ustawodawca przewidział instytucje prawne, które regulują konsekwencje zmiany wartości nieruchomości wskutek uchwalenia lub zmiany planu miejscowego.
1. Jaki jest cel opłaty planistycznej?
Nowe ustalenia planistyczne mogą wpływać zarówno na zwiększenie wartości nieruchomości, jak i na jej zmniejszenie. Analogicznie, ustawodawca przewidział opłatę planistyczną, nazywaną również rentą planistyczną, uiszczaną na rzecz właściwej gminy wskutek wzrostu wartości nieruchomości, jak i odszkodowanie planistyczne należne od gminy wskutek zmniejszenia jej wartości. Rozwiązania przyjęte w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.) w tym zakresie można porównać do rozwiązań cywilistycznych służących rekompensowaniu poniesionej szkody, jak i zniwelowaniu skutków bezpodstawnego wzbogacenia. Rolą opłaty planistycznej jest odprowadzenie przez zbywcę nadwyżki wartości nieruchomości, nad wartością jaką miała ona przed uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego. Jako uzasadnienie do wprowadzenia instytucji opłaty planistycznej podaje się z jednej strony względy rekompensacji gminom poniesionych wydatków związanych z procedurą planistyczną, a z drugiej strony względy sprawiedliwości, z uwagi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta