Jak ESG wpłynie na polskie firmy
Osiągniecie celów zrównoważonego rozwoju podniesie koszty funkcjonowania firm i usług. Klienci nie są gotowi na wyższe stawki – mówili uczestnicy panelu „Czy ESG zagrozi istnieniu polskich firm?”.
Sejm przygotowuje nowelizację ustawy o rachunkowości, która do polskiego prawa wprowadzi dyrektywę CSRD mówiącą o raportowaniu pozafinansowym. – Dobra wiadomość dla firm to podniesienie progów obrotowych do 25 mln i 50 mln euro, a więc mniej firm niż np. we Francji będzie musiało raportować czynniki ESG. Małe firmy nie będą musiały raportować podwójnej istotności, czyli pokazywać, jak firma wpływa na otoczenie i jak zrównoważony rozwój wpływa na finanse firmy. MSP nie będą musiały audytować raportów, a jest to usługa wyceniona na 150–250 tys. zł – szacowała członkini zarządu GS1 Polska Marta Szymborska.
Przedsiębiorcy przygotowują się stopniowo do tworzenia raportów. – Pierwszym momentem zwiększenia dyscypliny ujawniania było wejście w Niemczech ustawy o łańcuchu dostaw. Nasi klienci zaczęli dopytywać na dużo większym poziomie szczegółowości o to, co wiemy o swoich podwykonawcach, co sami robimy w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta