Geopolityka wyznacza rytm EFNI
Dziś, jak chyba nigdy dotąd, geopolityka przekłada się na to, co się dzieje w świecie, Europie i w Polsce. Nasza przyszłość w coraz większym stopniu zależy też od sytuacji w Chinach, Indiach, Afryce – mówi dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Przed nami kolejne Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Wokół jakich zagadnień będą się koncentrować dyskusje?
W tym roku Forum będzie bardzo geopolityczne, dlatego że dziś, jak chyba nigdy dotąd, geopolityka przekłada się na to, co się dzieje w świecie, Europie i w Polsce. EFNI odbywa się tuż przed wyborami prezydenckimi w USA, więc i temu tematowi poświęcimy dużo czasu. Nasza przyszłość w coraz większym stopniu zależy też od wydarzeń w Chinach, Indiach, Afryce, sporo paneli dotyczy tego, co się dzieje u tych wielkich graczy i jak ta sytuacja może się przełożyć na nasze funkcjonowanie w Europie i Polsce. Sytuacji geopolitycznej poświęcony jest również okrągły stół ambasadorów. Z kolei w Europie jesteśmy tuż przed wyborem unijnych komisarzy, przed sformułowaniem kierunków polityki przez nową Komisję. Dlatego podczas EFNI będziemy dyskutować na temat i raportu Draghiego, i raportu Letty, bo one będą wytyczały przyszłość Unii.
Znaczna część m.in. początkowych paneli, zarówno tych z udziałem polityków, jak artystów i twórców, będzie w dużej mierze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta