Wójt udzieli pożyczki, jeśli rada gminy ustali limit kwotowy pożyczek na cały rok
Ujęcie w uchwale zmieniającej budżet kwoty pożyczki w ramach rozchodów nie jest wystarczające. Konieczny jest również zapis w zakresie limitu kwotowego pożyczek na dany rok. Udzielenie pożyczki będzie możliwe po uzupełnieniu uchwały budżetowej o ten limit.
∑ Stowarzyszenie skierowało wniosek do wójta o udzielenie pożyczki. Co do zasady wójt jest gotów jej udzielić. Na ostatniej sesji rady gminy ujęto nawet w uchwale budżetowej zapisy dotyczące rozchodów na pożyczkę w wysokości 50 tys. zł. Czy to wystarczy do legalnego udzielenia pożyczki ?
Z przedstawionego stanu faktycznego należy wnioskować, że gmina ma wolę udzielenia pożyczki dla stowarzyszenia. Jednostka samorządu terytorialnego może udzielać pożyczek, co wynika to przepisów ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o samorządzie gminnym. W ustawie o finansach publicznych na uwagę zasługują przepisy zawarte w art. 212 ust. 1 pkt 4–5, gdzie postanowiono, że – uchwała budżetowa określa:
– łączną kwotę planowanych przychodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
– łączną kwotę planowanych rozchodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Przytoczenie tych przepisów jest o tyle istotne, że okoliczność udzielenia pożyczki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta