Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zmiecie SMS-y? Idą nowe wiadomości

15 października 2024 | Cyfrowa Rzeczpospolita | Urszula Zielińska
Zwolennicy RCS przekonują, że jest lepszy niż komunikatory, bo nie wymaga instalacji kolejnych aplikacji i uczenia się ich.
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Zwolennicy RCS przekonują, że jest lepszy niż komunikatory, bo nie wymaga instalacji kolejnych aplikacji i uczenia się ich.

W klasyczne SMS-y sieci komórkowych, ale przede wszystkim w komunikatory może uderzyć zmiana w systemie operacyjnym iPhone’ów. To czas RCS-ów.

Zbliża się koniec SMS-ów”, „To już koniec SMS-ów”. Tak już od ponad dekady wyglądają tytuły artykułów o tej drugiej najstarszej usłudze sieci komórkowych. Jaka jest rzeczywistość?

Meta na czele

Pierwszego SMS-a, czyli krótką (ograniczoną do około 160 znaków) wiadomość tekstową, wysłano przez sieć komórkową w Wielkiej Brytanii w 1992 r. Zawierał dwa słowa: „Merry Christmas”.

Urząd Komunikacji Elektronicznej na podstawie danych od operatorów pokazuje, że SMS-y nie wyszły z użytku. Według „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego” UKE w 2023 r. liczba takich wiadomości wysłanych za pośrednictwem krajowych sieci komórkowych wynosiła około 37,8 mld. Przez dekadę liczba SMS-ów spadła o prawie 28 proc. – SMS zostanie z nami jeszcze bardzo długie lata – komentuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

UKE wskazuje, że usługa tradycyjnych wiadomości SMS jest zastępowana wiadomościami wysyłanymi przy użyciu komunikatorów lub innych serwisów internetowych.

Najpopularniejsze są w Polsce dwa komunikatory amerykańskiej grupy Meta (właściciel Facebooka), założonej przez Marka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13002

Wydanie: 13002

Spis treści
Zamów abonament