Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólne plany sąsiednich gmin

22 października 2024 | Administracja i samorząd | Teresa Siudem

Współpraca samorządów jest korzystna nie tylko dlatego, że mogą liczyć na dofinansowanie wspólnych projektów. To również sposób na ich rozwój. Takie współdziałanie trzeba dobrze zaplanować.

Ustaleniu wspólnych planów rozwoju gmin służy strategia rozwoju ponadlokalnego. To dokument planistyczny, który w założeniu ma ułatwić zarządzanie rozwojem na wyodrębnionym terytorium – tzw. obszarze funkcjonalnym. Gminy nie mają obowiązku sporządzenia strategii rozwoju ponadlokalnego, ale jeśli wnioskują o unijne dofinansowanie na wspólne projekty – muszą taki dokument przygotować.

Strategia powinna określać m.in. analizę powiązań funkcjonalnych między gminami, wspólne cele współpracy – w krótkiej i długiej perspektywie, priorytety, źródła finansowania. Żeby stworzyć strategię rozwoju, trzeba – jak w medycynie – postawić diagnozę. To ona wskaże najważniejsze potrzeby rozwojowe. Może być to np. infrastruktura, ochrona zdrowia, edukacja.

Dzięki połączeniu sił samorządów łatwiej zmierzyć się z problemami, które trzeba rozwiązać dla lokalnych społeczności. Podstawą jest współpraca.

Zapraszam do lektury tygodnika „Administracja i samorząd”.

Wydanie: 13008

Wydanie: 13008

Spis treści
Zamów abonament