Wzór przemysłowy – jak odczytać, co chronimy
Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego ma chronić szeroko rozumiany design. Obecnie poza klasycznymi przedmiotami wzornictwa przemysłowego obejmuje bardziej nowoczesne formy przedstawieniowe, takie jak np. graficzne interfejsy, ikony czy animacje.
Na terytorium Polski występują obecnie trzy prawa chroniące wzory przemysłowe (warto oczywiście pamiętać o możliwej kumulacji z prawami autorskimi). Są nimi:
∑ polskie prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
∑ unijne prawo do wzoru wspólnotowego oraz
∑ prawo do niezarejestrowanego wzoru wspólnotowego.
Dwa pierwsze są prawami formalnymi, których ochrona uzależniona jest od decyzji Urzędu Patentowego RP lub odpowiednio EUIPO (przy czym prawo udzielane jest w procedurze rejestracyjnej, co oznacza, że urzędy nie badają spełnienia przesłanek ochrony, a prawo udzielane jest niemal natychmiast). Trzecie prawo, tj. prawo do niezarejestrowanego wzoru wspólnotowego, powstaje w wyniku publicznego udostępnienia wzoru – nie są potrzebne żadne dodatkowe czynności.
Względem wszystkich ww. praw powstaje podobna wątpliwość – co jest przedmiotem ochrony i w jaki sposób możemy go kształtować. Okazuje się bowiem, że zakres ochrony nie jest obiektywnie uzależniony od samego przedmiotu, który chcemy objąć prawem wyłącznym, ale od decyzji, które podejmiemy na etapie zgłoszenia wzoru do urzędu. Odmiennie wygląda natomiast sytuacja niezarejestrowanego wzoru wspólnotowego.
Decyzja co do zakresu ochrony
Trzeba mieć świadomość, że w przypadku zarejestrowanych wzorów przemysłowych ocenie nie podlega rzeczywisty produkt (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta