Reforma podatku od nieruchomości: co nas czeka od 2025?
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Podatek od nieruchomości, regulowany ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (upol), od lat stanowi wyzwanie dla podatników. Przepisy zawierają liczne odwołania do innych aktów prawnych, nie tylko z zakresu prawa podatkowego, ale także np. prawa budowlanego. Obecne regulacje posługują się nieprecyzyjnymi pojęciami, a różnice w interpretacji przepisów przez lokalne organy podatkowe prowadzą do licznych sporów i wątpliwości.
Nadchodzi reforma podatkowa
3 października 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy z 30 września 2024 r. zmieniającej m.in. ustawę o podatkach i opłatach lokalnych (tzw. Projekt 3.0). Planowana nowelizacja upol jest bezpośrednim następstwem dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
W pierwszym z nich, z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21), TK uznał definicję budowli zawartą w upol za niezgodną z Konstytucją. Definicja ta była często przedmiotem sporów interpretacyjnych. TK zobowiązał ustawodawcę do wprowadzenia zmian dostosowujących przepisy do wymogów konstytucyjnych. W związku z tym prace nad nowelizacją skupiają się głównie wokół definicji budowli, ale objęły także definicję budynku ze względu na ich wzajemne powiązania. W drugim wyroku, z 18 października 2023 r. (sygn. SK 23/19), TK ponownie podkreślił konieczność nowelizacji przepisów. Sprawa dotyczyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta