Fala na rynku najmu mieszkań opada
Realny koszt najmu jest dziś wyższy niż przed rokiem o kilka, a nawet kilkanaście procent. W górę poszybowały bowiem koszty utrzymania lokali. Do końca roku wielkich zmian już raczej nie będzie. Stawki się ustabilizują.
Fala na rynku najmu mieszkań opada. – Tegoroczny sezon w wynajmach nie należał zresztą do najgorętszych w historii. Studenci mieli spory wybór mieszkań, a wynajmujący gdzieniegdzie musieli obniżyć stawki, żeby znaleźć najemców – mówi Anton Bubiel, prezes platformy Rentier.io i dyrektor operacyjny SonarHome.
Z kolei Mateusz Magiera z krakowskiego oddziału Power Invest ocenia, że rynek najmu we wrześniu był w „dynamicznej fazie”. – Wzrosty stawek, które rozpoczęły się w lecie, utrzymały się, szczególnie w dużych miastach. Wynikało to ze wzmożonego popytu związanego z początkiem roku akademickiego – wyjaśnia ekspert.
Studenci znaleźli już jednak swoje kwatery. – Większość atrakcyjnych cenowo i lokalizacyjnie mieszkań została wynajęta – potwierdza Leszek A. Hardek, pośrednik toruńskiej agencji Intercentrum, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN).
Całkowity koszt
Z analiz eksperta rynku Marcina Drogomireckiego wynika, że we wrześniu z oferty w pierwszej kolejności znikały tańsze mieszkania o standardzie popularnym. – A jednocześnie napływały lokale nowe lub relatywnie nowe, wyremontowane, nowocześnie wykończone, za które właściciele oczekują wyższych stawek – zauważa Drogomirecki. – Mimo to przeciętny koszt najmu mieszkań (netto) zmienił się nieznacznie –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta