Telekomunikacja w nowej odsłonie
Blisko cztery lata branża telekomunikacyjna musiała czekać na implementację Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Część nowych przepisów już zaczęła obowiązywać, docelowo prawo komunikacji elektronicznej zastąpi ustawę – Prawo telekomunikacyjne w listopadzie.
Przedstawiciele sektora telekomunikacyjnego liczyli, że przepisy, które wejdą w miejsce obowiązującej od ponad 20 lat ustawy – Prawo telekomunikacyjne (PT), będą impulsem reformującym cały ten obszar gospodarki. Pomimo wieloletnich – bo tak można je określić – prac nad prawem komunikacji elektronicznej (PKE), praktycznie do samego końca ścieżki legislacyjnej branża telekomunikacyjna apelowała o doprecyzowanie przepisów PKE. Nie szczędzono gorzkich słów zwłaszcza pod adresem UOKiK, który zdaniem przedstawicieli telekomów w sposób zamierzony miał sprzeciwiać się wprowadzeniu postanowień uszczegóławiających, aby później ochoczo korzystać ze swoich uprawnień ustawowych skierowanych przeciwko dostawcom usług. Tymczasem nowe przepisy w większości zaczną obowiązywać od 10 listopada br. Przedsiębiorcom telekomunikacyjnym pozostało więc niewiele czasu na zapoznanie się z tym, co się zmieniło, a co nie.
Dokumentacja abonencka do zmiany
Pomimo początkowych planów w tym zakresie, ostatecznie zrezygnowano z propozycji ograniczenia liczby dokumentów abonenckich, które pod rządami prawa telekomunikacyjnego najczęściej składały się z umowy, regulaminu i cennika. Zdecydowano się pójść w drugą stronę i w relacjach z konsumentami dodano dwa nowe dokumenty.
Są to informacje przedumowne i zwięzłe podsumowanie warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta