Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzystanie ze służbowego sprzętu nie może naruszać pewnych zasad

24 października 2024 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Używanie przez pracownika sprzętu pracodawcy w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem, na własne potrzeby, bez uprzedniej zgody pracodawcy, może skutkować nawet natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę z winy pracownika.

∑ Pracownicy w moim zakładzie korzystają ze sprzętu służbowego udostępnionego im przeze mnie. Są to m.in. samochód służbowy, komputer przenośny czy telefon, które są już w mojej firmie stałym narzędziem i elementem stosunku pracy. Obawiam się, że możliwość ich używania rodzi pokusę, aby korzystać z nich w celach prywatnych. Chodzi mi tylko ,o to, aby pracownik w godzinach pracy pracował, a nie korzystał z mediów społecznościowych, czy też nie oglądał odcinku ulubionej telenoweli. Mam podejrzenie, że jeden z pracowników używa sprzętu służbowego do celów prywatnych i czyni to na dodatek w godzinach pracy. Czy mogę w takiej sytuacji uznać, że pracownik naruszył podstawowe obowiązki pracownika i zwolnić go z pracy? – pyta czytelnik.

Otóż, zdaniem Sądu Najwyższego odpowiedź jest twierdząca na zadane pytanie. Sąd Najwyższy w wyroku z 4 kwietnia 2017 r.,( II PK 27/16) wyraził stanowisko, że świadczenie pracy na rzecz innych podmiotów z wykorzystaniem służbowych kont mailowych, sprzętu, łączy internetowych stoi w sprzeczności z obowiązkami pracownika, jakie zostały uregulowane w regulaminie pracy zakładu. W tym konkretnym stanie faktycznym, użyczony pracownikowi laptop pracodawcy wraz z oprogramowaniem używany był do celów, związanych z prowadzeniem dodatkowej działalności, co najmniej w  zakresie pracy koncepcyjnej związanej z dodatkową pracą. Z tego tytułu pracownik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13010

Wydanie: 13010

Spis treści

Logistyka

Zamów abonament