Krótka regularna praca w porze nocnej
Dodatek za pracę w nocy przysługuje za każdy czas przepracowany w nocy, nie tylko za pełną godzinę.
∑ Pracownicy jednego działu (A) pracują od 8 do 16 albo od 6 do 14, a drugiego (dział B) na dwie zmiany 6–14 i 14–22. W obu przypadkach praca pon. – pt. Mamy ustaloną porę nocną na godz. 22–6. Pracownik działu A złożył wniosek w ramach wnioskowania o elastyczną organizację pracy o stały rozkład 5.45–13.45. Zgodziliśmy się. Czy osobie tej przysługuje dodatek za tę pracę w porze nocnej? Czy może pracować codziennie (każdego dnia pracy) przez te 15 minut w nocy? - pyta czytelnik.
Skoro pracownik jest uprawniony do złożenia wniosku o elastyczną organizację pracy, to wychowuje dziecko do lat 8, a zatem praca w nocy, nawet 15-minutowa – możliwa jest za jego zgodą. W tym zakresie (m. in. w tym, gdyż też odnośnie pracy w godzinach nadliczbowych oraz delegowania poza stałe miejsce pracy) należy pobrać od niego oświadczenie, w którym wyraża zgodę na taką pracę. Dodatek za pracę w nocy przysługuje za każdy czas przepracowany w nocy, nie tylko za pełną godzinę.
Pracownik wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia, może złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy w jednej, lub kilku niewykluczających się formach. Pojęcie elastycznej organizacji pracy obejmuje:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta