Prokurator bez ostatniego słowa
Zamiana aresztu na kucję, wydanie listu żelaznego czy wyłączenie jawności już nie będą zależały od oskarżyciela.
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się długo oczekiwany projekt nowelizacji kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego i innych ustaw, który cofa wiele zmian wprowadzonych przez poprzedniego ministra sprawiedliwości. Projekt powstał na bazie rozwiązań przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, które były gotowe już w czerwcu, ale MS dopiero teraz nadał im dalszy bieg.
Wdrażanie dyrektyw
Oprócz zmian w kodeksie karnym, które opisywaliśmy już obszernie na łamach „Rz” (chodzi m.in. o modyfikację sankcji za poszczególne czyny, rezygnację z tzw. bezwzględnego dożywocia czy poszerzenie możliwości sądów w zakresie wymiaru kary) wiele reform dotyczy procedury karnej.
Przede wszystkim MS chce wyrugować z k.p.k. dodawane krok po kroku przepisy, które wzmacniały pozycję prokuratora względem sądu. To tzw. wiążące sprzeciwy prokuratora, dotyczące np. zamiany tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe (art. 257 § 3 k.p.k.), wyłączenia jawności rozprawy (art. 360 § 2 k.p.k.) czy skorzystania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta