Najwyższy współczynnik dźwigni
Gwarancje to najskuteczniejszy instrument wsparcia wzrostu gospodarczego?
W spółczesne państwo odgrywa istotną rolę w niemal wszystkich obszarach gospodarki. Poza tworzeniem ram prawnych i dostarczaniem usług publicznych (bezpieczeństwo, infrastruktura, zdrowie czy edukacja) realizuje politykę gospodarczo-społeczną. W takich sektorach, jak bezpieczeństwo czy wymiar sprawiedliwości, musi działać bezpośrednio, ale w wielu ogranicza się do wspierania lub stymulowania rozwoju (transformacja energetyczna, innowacje, przedsiębiorczość). W tym celu wykorzystuje różne instrumenty: bezpośrednie dofinansowanie projektów w formie dotacji, inwestycje kapitałowe, zwolnienia podatkowe, preferencyjne kredyty z dopłatami do odsetek lub kapitału, a także gwarancje i poręczenia.
Gwarancje powszechne w Europie
Większość z tych form wsparcia obecna jest na polskim rynku, jednak to gwarancje publiczne w ostatnich latach okazały się szczególnie efektywne. Są wyjątkowo skuteczne w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie trudności w dostępie do kredytów wynikają z niedoskonałości rynku, głównie z asymetrii informacji, co prowadzi do zawyżonej oceny ryzyka kredytowego. W rezultacie instytucje finansowe wymagają wyższego zabezpieczenia i nakładają wyższe koszty, zwłaszcza przy małych kwotach finansowania, co skutkuje nieoptymalną alokacją kredytów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta