Jakie są skutki udostępnienia samochodu współpracownikowi
Udostępnienie osobowego auta osobie zatrudnionej na kontrakcie B2B jest coraz częstszą praktyką. Skutki podatkowe dla usługobiorcy i usługodawcy zależą od tego, na jakich zasadach pojazd ma być użytkowany przez współpracownika.
W praktyce usługobiorcy udostępniają samochody osobowe usługodawcom najczęściej:
∑ w formie nieodpłatnego udostępnienia pojazdu w ramach kontraktu B2B (ang. business-to-business) albo
∑ w ramach odrębnej umowy wynajmu pojazdu.
A. Umowa toolingu w ramach B2B
Udostępnienie narzędzi w celu wykonywania zadań wynikających z zawartej umowy o świadczenie usług (B2B) odbywa się na podstawie tzw. umowy toolingu (ang. tool-narzędzie). Jest to umowa nienazwana w polskim prawie. Zapisy dotyczące toolingu mogą być częścią umowy o świadczenie usług zawartej pomiędzy stronami lub mogą stanowić osobną umowę.
Zasadniczo umowa toolingu jest zawierana wtedy, gdy strony uznają, że usługodawca powinien zostać wyposażony przez usługobiorcę w narzędzia potrzebne do świadczenia usług na jego rzecz – powody mogą być różne. Przedmiotem umowy toolingu mogą być telefony, komputery, laptopy, a także specjalistyczne maszyny produkcyjne i inne narzędzia. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by przedmiotem umowy toolingu był również samochód osobowy, jeśli będzie wykorzystywany do świadczenia usług na rzecz podmiotu zapewniającego pojazd.
Sposób korzystania z samochodu osobowego udostępnionego przez usługobiorcę nie powinien być jednak dowolny. Strony powinny określić w umowie toolingu, w jaki sposób pojazd będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta