Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księżna ze Śląska, która o reformę samorządów walczyła

18 listopada 2024 | Życie Regionów | Janina Blikowska
Irena Lipowicz
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Irena Lipowicz

Angażowała się w powstanie w konstytucji rozdziału o samorządzie terytorialnym, ale też tak przeciągała swoje wystąpienie w Sejmie, by opozycja nie odrzuciła projektów ustaw o reformie administracyjnej, która wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny, oraz utworzyła instytucje samorządu terytorialnego w powiatach i województwach.

To tylko niektóre z zasług prof. Ireny Lipowicz, polskiej prawniczki, ale też byłej posłanki, dyplomatki, wykładowczyni akademickiej i rzecznik praw obywatelskich. Została laureatką „Fundamentu Rzeczpospolitej” im. prof. Michała Kuleszy, nagrody przyznanej przez „Rzeczpospolitą”. Nic dziwnego: zasługi prof. Lipowicz dla rozwoju samorządu w Polsce są ogromne.

Ostatnie zdania sejmowego przemówienia

Nasza laureatka jest z wykształcenia prawnikiem. Skończyła z z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Na tej uczelni została asystentem, a następnie adiunktem. W 1981 r. uzyskała tytuł doktora prawa. Przez lata była wykładowczynią nie tylko na polskich uczelniach. Ale to praca w parlamencie sprawiła, że nasz samorząd terytorialny ma taką, a nie inną postać.

– Po wyborach z jesieni 1991 r. jest ona bodaj najaktywniejszą posłanką pilnującą spraw samorządu i kreującą przyszłe rozwiązania – zauważył w swojej laudacji prof. Stępień.

W tym samym tonie wypowiada się prof. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący PE. – W czasie naszej wielkiej transformacji od systemu realnego socjalizmu do gospodarki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13029

Wydanie: 13029

Spis treści

Reklama

Zamów abonament