Status ZCP nadal jest kwestionowany
Kluczowym kryterium uznania zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności wprowadzania istotnych zmian.
W lipcu br. Naczelny Sąd Administracyjny oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydały wyroki na temat zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). Skutki tych wyroków mogą być odczuwalne dla podmiotów, które sprzedają składniki majątku trwałego np. hale, magazyny lub inne tego typu nieruchomości.
ZCP w skrócie
Zorganizowana część przedsiębiorstwa to wyodrębniona grupa składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, która mogłaby funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo, realizując samodzielnie zadania w działalności gospodarczej. W przypadku gdy sprzedana część obejmuje nieruchomości, transakcja musi mieć formę aktu notarialnego, aby była prawnie skuteczna. Ważne jest, aby umowa była precyzyjnie sformułowana i zawierała szczegółowy opis zbywanych nieruchomości.
Wydzielenie inwestycji
Choć przepisy o niepodleganiu VAT sprzedaży przedsiębiorstwa lub ZCP w niezmienionej formie obowiązują od wielu lat, nie przestają stanowić sporów między organami podatkowymi a podatnikami. Jako przykład można przytoczyć jedno z postępowań zakończonych niedawno prawomocnym wyrokiem sądu. W analizowanej sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta