Rzeczywisty właściciel czy nierzeczywisty właściciel? Oto jest pytanie!
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Założeniem klauzuli rzeczywistego właściciela (beneficial owner, BO) w podatku u źródła (WHT) jest przeciwdziałanie korzystaniu z preferencji podatkowych przez te podmioty, które nie są do nich uprawnione. Jednocześnie obecnie istniejące regulacje nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie cechy musi posiadać dany podmiot otrzymujący należności, aby można go było uznać za ich rzeczywistego właściciela. Co więcej, istnieją wątpliwości, względem których rodzajów wypłat opodatkowanych podatkiem u źródła warunek rzeczywistego właściciela należy weryfikować.
Gdy się dołoży do tego zmienną praktykę organów podatkowych oraz sądów, zagadnienie rzeczywistego właściciela okazuje się jedną z głównych przyczyn skomplikowania systemu podatku u źródła.
Co wynika z ustawy…
Ustawa o CIT przez rzeczywistego właściciela rozumie podmiot, który spełnia łącznie następujące warunki:
a)
7
otrzymuje należność dla własnej korzyści, w tym decyduje samodzielnie o jej przeznaczeniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności lub jej części,
b)
7
nie jest pośrednikiem, przedstawicielem, powiernikiem lub innym podmiotem zobowiązanym do przekazania całości lub części należności innemu podmiotowi,
c)
7
prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta