Prokuratorzy walczą o swoją niezależność. I pieniądze
Bez niezależności finansowej nie można mówić o niezależnej od władzy prokuraturze, a powiązanie płac prokuratorów z wynagrodzeniami urzędników doprowadzi do pauperyzacji zawodu – twierdzą zgodnie prokuratorzy w reakcji na pomysły Ministerstwa Finansów.
Projekt nowelizacji prawa o prokuraturze, autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości, który przewiduje rozdział funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości, zakłada także przyznanie prokuraturze autonomii budżetowej. Według projektodawców rozwiązanie to ma być dodatkową gwarancją samodzielności działania PG i uniezależni go od organów władzy wykonawczej na etapie projektowania ustawy budżetowej.
Przeciwko takiemu rozwiązaniu od początku opowiadało się jednak Ministerstwo Finansów, które też kwestionuje model określania wynagrodzenia prokuratorów poprzez odwołanie do wynagrodzenia sędziów.
Teraz, gdy projekt jest już na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów, MF ponawia swoje uwagi. – Status jednostek posiadających przywilej autonomii budżetowej ma zakres stały, zdeterminowany w szczególności wieloletnim obowiązywaniem i stabilnością przepisów konstytucyjnych, zatem brak jest podstaw do jego rozszerzania – wskazuje Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.
Podtrzymała też uwagę dotyczącą sposobu określania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta