Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
W każdym sporze pomiędzy organami podatkowymi a podatnikiem kluczowy dla obu stron jest moment, kiedy skarbówka może żądać zapłaty zaległości podatkowej. Co do zasady bowiem Skarb Państwa może dochodzić wykonania zobowiązania na podstawie decyzji ostatecznej, czyli takiej, od której nie przysługuje podatnikowi zwykły środek zaskarżenia. Przepisy podatkowe przewidują jednak w tym zakresie pewne odstępstwa, które mają na celu zabezpieczenie interesu fiskusa. W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności, co sprawia, że zobowiązanie określone przez organ staje się wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy przed organami podatkowymi. Kiedy organ podatkowy może posłużyć się tą instytucją i czy zawsze dzieje się to tylko w uzasadnionych przypadkach?
Furtka do szybszej egzekucji
Zgodnie z art. 239b ordynacji podatkowej (o.p.) decyzja nieostateczna nakładająca na podatnika obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o egzekucji nie podlega wykonaniu. Oznacza to, że do momentu aż decyzja nie stanie się ostateczna, nie może ona stanowić podstawy przymusowego dochodzenia określonych w niej obowiązków.
Decyzja organu podatkowego staje się ostateczna w następujących sytuacjach:
∑ od momentu doręczenia podatnikowi decyzji upłynęło 14 dni,
∑ w ww. terminie strona nie wniosła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta