Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podmiot prowadzący PPE musi sprawdzić, czy nie musi wdrożyć PPK

02 stycznia 2025 | | Małgorzata Jankowska

Pracodawca, który był zwolniony z uruchomienia PPK z uwagi na prowadzenie PPE, stracił to zwolnienie, jeżeli na 1 stycznia 2025 r. w PPE uczestniczyło mniej niż 25 proc. osób zatrudnionych.

PPK mogli nie wdrożyć pracodawcy, którzy – w dniu objęcia ich przepisami ustawy o PPK, w terminie wskazanym w art. 134 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (przepisy przejściowe) – prowadzili pracowniczy program emerytalny (PPE). Zwolnienie to przysługiwało tylko w przypadku, gdy:

∑ pracodawca naliczał i odprowadzał składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia, a

∑ w PPE uczestniczyło co najmniej 25 proc. osób zatrudnionych.

Pracodawca niestosujący ustawy o PPK z uwagi na prowadzenie PPE traci to zwolnienie m.in. począwszy od dnia następującego po 1 stycznia albo 1 lipca danego roku, jeżeli według stanu na ten dzień w PPE uczestniczy u niego mniej niż 25 proc. osób zatrudnionych zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK.

Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące tych zagadnień.

∑ Pracodawca sprawdził stan partycypacji w PPE według stanu na 1 stycznia 2025 r. Partycypacja ta była mniejsza niż wymagane 25 proc. Czy to oznacza, że ma obowiązek wdrożyć PPK? A jeśli tak, to w jakim terminie?

Tak. Jeśli w wyniku weryfikacji partycypacji w PPE – we wskazanej w ustawie o PPK dacie, m.in. 1 stycznia – okaże się, że spadła ona poniżej 25 proc., pracodawca ma obowiązek uruchomienia PPK. Termin, w jakim powinien to zrobić, ustala się zgodnie z art. 8 ust....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13065

Wydanie: 13065

Spis treści
Zamów abonament