Nadciąga technologiczny kryzys?
Wyzwania na 2025 r.: zawirowania na rynku półprzewodników, polityka bijąca w producentów i spowolniony rozwój AI.
Biznes technologiczny w 2025 r. czeka masa zawirowań – choć bez wątpienia będzie się rozwijał na rosnącej fali boomu na AI, to musi być gotowy nie tylko na wzloty. Eksperci przewidują, że mniejsze lub większe kryzysy dotkną nawet dynamicznie rosnący sektor sztucznej inteligencji. Kto zyska, a kto straci?
Piotr Kawecki, prezes ITBoom, uważa, że w 2025 r. będziemy świadkami kolejnej fali wzrostu zainteresowania sztuczną inteligencją. – Widać to po konferencjach, produktach, rozwiązaniach i kierunkach, w jakich branża IT podążała w 2024 r. – tłumaczy.
Jednak technologie AI w kolejnych miesiącach mogą natrafić na rafy. Piotr Herstowski, business development manager w KODA.AI, wskazuje na wyzwania związane z kosztami sprzętu i rosnącym zapotrzebowaniem na centra danych, szczególnie w zakresie dostępności procesorów graficznych (GPU). – Rynek ten nie odrodził się jeszcze w pełni po pandemii. Ponadto, obserwujemy narastającą dominację jednego gracza wśród producentów GPU, firmy Nvidia, co z pewnością nie wpłynie pozytywnie na łatwość i powszechność implementacji tego typu rozwiązań – komentuje. – Wdrażanie AI może być też spowolnione przez regulacje związane z prywatnością i wykorzystaniem danych – dodaje.
Piotr Matysik, wiceprezes Hubexo, potwierdza: – Pojawiają się obawy, od etycznych, w tym brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta