Stopy procentowe? Wszystko możliwe, RPP jest nieprzewidywalna
Jednym z czynników niepewności w polskiej gospodarce w 2025 r. są stopy procentowe. Jeśli za rok okażą się niższe np. o 150 pkt baz. albo pozostaną na tym samym poziomie co dziś, ktoś będzie mógł zakrzyknąć: a nie mówiłem?
– Wszyscy wyglądamy jak kania dżdżu momentu, kiedy będzie można zacząć obniżki – mówił we wrześniu prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński, gdy zapowiadał, że stopy jednak mogą zostać obniżone w 2025 r. Zapowiadał wbrew swoim słowom z lipca, że „możliwość obniżki stóp pojawi się najwcześniej w 2026 r.”. W kolejnych miesiącach Glapiński powtarzał, że RPP chce ciąć stopy, ale musi jeszcze czekać na odpowiedni czas. Ale w grudniu znów orzekł, że czas na obniżki pojawi się dopiero w 2026 r.
Kiedy obniżki stóp
W ostatnich miesiącach Rada Polityki Pieniężnej jest niemal jednomyślna, a główna stopa procentowa NBP od października 2023 r. pozostaje na poziomie 5,75 proc. Nie ma żadnych wniosków o obniżkę stóp, regularnie pojawia się tylko wniosek o podwyżkę o 200 punktów bazowych. Jest popierany wyłącznie przez Joannę Tyrowicz, a odrzucany przez pozostałych dziewięcioro członków. Ostatni raz inny wniosek, o podwyżkę o 25 pkt baz., pojawił się w marcu br. (zyskał poparcie tylko Joanny Tyrowicz i Przemysława Litwiniuka). Gwoli ścisłości – mowa o głosowaniach do listopada włącznie, wyniki za grudzień są jeszcze utajnione (przez sześć tygodni od posiedzenia).
Ale nadchodzi czas „rozłamu”, bo w Radzie jest co najmniej kilka oglądów sytuacji. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta