Elon Musk chce być Bogiem. I ma na to pieniądze
O rosnącej biedzie i majątkach miliarderów w Stanach Zjednoczonych. O złości przedmieść i strachu bourgeois we Francji. O federalizacji i rozpadzie Unii Europejskiej, o sztucznej inteligencji i rosnącym popycie na Marksa. Rozmowa z prof. Andrzejem K. Koźmińskim o nieracjonalności świata u progu 2025 r..
Ten wywiad spisze z nagrania sztuczna inteligencja.
Dobrze…
Oczywiście potem to skontroluję i zredaguję, ale sztuczna inteligencja ułatwi mi najżmudniejszą część pracy.
Do tego właśnie się ona nadaje.
Czyli to tylko narzędzie i nie ma się co bać, że nas zastąpi? Nazwa „sztuczna inteligencja” jest na wyrost?
Jest na wyrost. To maszyna, która chodzi na algorytmach. Niektóre zaczynają same sobie je zmieniać, ale to jest ograniczone. Czyli dopóki AI chodzi na algorytmach, które są zadane z zewnątrz, to w gruncie rzeczy trudno mówić o inteligencji. Ale to tylko kwestia przyszłości, która wiąże się prawdopodobnie z zastosowaniami militarnymi.
Bo na to zawsze znajdą się pieniądze…
…i tam dokonuje się największy postęp, który potem przechodzi do zastosowań cywilnych.
Kiedyś algorytmy zyskają wolną wolę?
Mój przyjaciel Konrad Fiałkowski, jeden z ojców założycieli polskiej informatyki, który przez lata pracował w UNIDO w Wiedniu, prowadził program badawczy „Osobowość automatów” w Rensselaer, jednej z najlepszych politechnik w USA. Przez dwa lata go prowadził, a później Departament Obrony zabrał mu go i utajnił. Konrad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta