Ekstremalne zjawiska pogodowe kosztowały 230 mld dolarów
Raport organizacji Christian Aid wymienia dziesięć najbardziej kosztownych katastrof klimatycznych 2024 roku, zastrzegając, że podane liczby opierają się głównie na stratach ubezpieczonych, co oznacza, że rzeczywiste koszty mogą być o wiele większe.
Globalny koszt szkód wywołanych zmianami klimatu wynikającymi z działalności człowieka do 2050 roku wyniesie od 1,7 bln do 3,1 bln dolarów rocznie, wynika z danych Światowego Forum Ekonomicznego. Według najnowszego zestawienia organizacji Christian Aid mijający rok obfitował w ekstremalne zjawiska pogodowe, które doprowadziły do miliardowych strat oraz wielu ofiar. Wśród dziesięciu najbardziej kosztownych katastrof 2024 roku znalazł się niż genueński Borys – doprowadził do wrześniowej powodzi, która dotknęła m.in. Polskę. Wypłaty ubezpieczeń w regionie dotkniętym powodziami sięgnęły ok. 25 mld zł.
Na czele zestawienia znalazł się huragan Milton, który nawiedził Stany Zjednoczone w październiku – w jego wyniku zginęło 25 osób, a ubezpieczone szkody oszacowano na 60 mld dol. Tuż za nim wymieniono huragan Helene, który uderzył w Stany Zjednoczone, Meksyk oraz Kubę, zabijając 232 osoby i powodując straty sięgające 55 mld dol. W Brazylii, gdzie w listopadzie 2025 roku odbędzie się szczyt klimatyczny COP30, powodzie w stanie Rio Grande do Sul zabiły 183 osoby i spowodowały szkody o wartości 5 mld dol.
Aż trzy z dziesięciu najbardziej kosztownych katastrof 2024 roku miały miejsce w Europie. Niż genueński Borys, który uderzył w Europę Środkową, powodując powodzie m.in. w Polsce,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta